بلاگ مبناچوب

دسته‌بندی نشده

mdf چیست

 • نمایش تصویر در اندازه اصلی

 MDF چیست؟

ام‌دی‌اف نوعی تخته فیبر است که جزو فرآورده‌های چوبی محسوب می‌شود، که به روش خشک تولید می‌گردد. چگالی (دانسیتهٔ) آن بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.
اساس ترکیب MDF چوب و رزین است که تحت فشار و حرارت قرار گرفته و با افزایش استحکام، مقاومت در برابر آتش و نفوذ ناپذیری، خواص بهتری نسبت به چوب نرم خوا هد داشت. همچنین قابلیت ماشین کاری بالایی نیز دارد که قبل از این تنها چوب‌های سخت قابلیت کارهای مکانیکی و ماشین کاری را دارا بودند. MDF‌ها به طور معمول دارای ضخامتی از ۳ تا ۴۰ میلیمتر می‌باشند.
ام‌دی‌اف را پس از تولید می‌توان روکش نمود. روکش‌های تزیینی، علاوه بر زیبایی، به دوام و کاربرد آن در محیط‌هایی مانند آشپزخانه کمک می‌کند. روکش ملامینه متداول‌ترین نوع روکش برای ام‌دی‌اف است که در آن فرایند کاغذ نقش‌دار آغشته به چسب با فشار و حرارت پرِس بر روی تخته چسبانده می‌شود.
MDF به‌دلیل ساختار یکنواخت همگنی که دارد به راحتی ابزار کاری شده و تهیه پروفیل و برش‌کاری به‌راحتی و بدون اتلاف و خرابی امکان‌پذیر است. همچنین بواسطه داشتن سطح بسیار صاف و صیقلی قابلیت روکش‌کاری و رنگ شدن خوبی دارد.
در برابر رطوبت، پوسیدگی و همچنین خوردگی توسط حشرات از جمله موریانه کاملاً مقاوم است. طول عمر بیشتری داشته و در برابر تغییر شکل و خمیدگی و پیچش مقاوم بوده و از خاصیت ضد صدا بودن برخوردار است.
این محصول ضمن دارا بودن خواص شبیه سایر اوراق فشردهٔ چوبی، دارای برخی خواص برتر نیز هست که باعث ارتقای بازار آن در بین سایر اوراق فشردهٔ چوبی مانند تخته خُرده‌چوب (نئوپان)، تخته‌لایه، تخته فیبر سخت و… شده‌است.
درواقع، این محصول ام‌دی‌اف ابتدا به‌عنوان جایگزین اوراق فشردهٔ چوبی مطرح بوده و سپس در کاربردهای جایگزینِ چوب نیز به‌کار رفته‌است. در حال حاضر، دامنهٔ کاربردهای آن روزبه‌روز درحال افزایش است.

انواع ورق های MDF :

انواع ورقهای ام دی اف

 • MDF نازک ( Thin MDF ) :

این نوع MDF  بطور  گسترده در ساخت دیوارپوش هایMDF٬ پوشش های متنوع سقف٬ صنعت خودرو سازی٬ طراحی و تولید تخته های  منحنی٬ انواع کفپوش٬ سطح پشتی کابینت ها و کمد ها و همچنین ساخت  رویه  درب های  چوبی مورد استفاده قرار می گیرد و بر اساس استاندارد EN-622-5 در کلاسهای 1.8mm ٬ 2.5mm ٬ 2.5 – 6mm ٬ 4 – 6mm تقسیم می شوند.

 • MDF ضخیم ( Thick MDF ) :

بر اساس استاندارد EN-622-5 این نوع MDF در کلاسهای 30 – 45mm و 45 – 60mm وارد بازار می شوند از آنجا که این محصولات  دارای  ضخامت بالایی هستند گزینه مناسبی جهت ماشینکاری بوده و در ساخت رویه های نقش دار و ساده

دکوراتیو٬ ساخت سازه های چوبی و … مورد استفاده قرار می گیرند.

 • MDF با فرمالدئید کم ( Low Formaldehyde) :

این نوع MDF به عنوان MDF استاندارد در بازار  موجود بوده  و موارد استفاده آن صنعت مبلمان و  دکوراسیون  داخلی و …

می باشد. طبق استاندارد EN-622-1 حداکثر انتشار فرمالدئی در آنها  9mg/100gr  می باشد که تاثیر زیادی در کاهش

خوردگی فلزات نیز خواهد داشت.

 • MDF مقاوم در برابر رطوبت ( MDF.HLS – MDF.H ) :

همانطور که میدانید انواع مختلف فیبر بخصوص انواع با ضخامت کمتر از6mm ٬ در صورتی که در محیط مرطوب قرار گیرند. ابعادشان تغییر کرده و به اصطلاح باد میکنند لذا جهت رفع این مشکل٬ در پروسه تولیدMDF٬ با جایگزین نمودن چسب اوره فرمالدئید  توسط یک چسب ضد رطوبت انواع خاصی از MDF تولید می شود.

که پایداری خوبی در برابر رطوبت (حدودا تا رطوبت 80 درصد ) دارند. انواع دیگری از MDF های مقاوم در برابر رطوبت نیز وجود دارند که علاوه بر خواص ذکر شده از استحکام مکانیکی خوبی برخوردار هستند ( MDF.HLS .MDF ) های مقاوم در برابر  رطوبت در ساخت تجهیزات و مبلمان حمام٬ دستشوئی٬ پله ها٬ کف پوش ها و پنجره ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 • MDF مقاوم در برابر آتش (Flame Retardant MDF  ) :

که بطور گسترده در طراحی دیوارپوش ها٬ قفسه های فروشگاه ها و …. مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع ورق های MDF

 • فیبر با چگالی بالا ( HDF : high density Fiberboard ) :

معمولا با تغییر فشار پرس و نوع مواد اولیه در تهیه خمیر چوب در پروسه تولیدMDF٬  فیبر های با دانسیته بالای 800

تولید می شود که از چوب محکمتر و سبکتر بوده٬ آنرا HDF می نامند آمریکا٬ کانادا و چین از تولید کنندگان مهمHDF در

جهان بشمار می روند. به دلیل چگالی بالاتر این محصول قابلیت ماشینکاری آن نسبت به سایر انواع فیبر بهبود یافته٬ از

خواص فیزیکی و مکانیکی بهتری برخوردار می باشد.

 • فیبر با چگالی پایین ( LDF : Low Density Fiberboard ) :

در مواردی که  نیازی به فیبر با استحکام  مکانیکی بالا نیست  و نیز  مواردی که فیبر تنها  به  عنوان  عایق های حرارتی و

صوتی استفاده می شودو همچنین طراحی دکوراسیون های سبک از فیبر با چگالی بین 550 – 650 استفاده می شود.

 • MDF با روکش های تزئینی ( Decorative Surfaced MDF ) :

امروزه  MDF  های روکش شده سهم  اعظم تولیدات کارخانه های تولید ام دی اف را  به خود اختصاص داده اند. برخی از

انواع  معروف این روکش ها عبارتند از: روکش هایی که از چوب  طبیعی  ساخته  شده اند٬ روکش های ملامینه PVC٬

انواع کاغذهای دکوراتیو و …

 • MDF مقاوم در برابر حشرات و قارچها :

این نوع از MDF حاوی مواد حشره کش و ضد قارچ بوده مورد استفاده آن ساخت کفپوش می باشد.

 • MDF های قالب گیری شده :

این نوع MDF ها معمولا به عنوان رویه در ساخت درب های چوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • MDF خام:

ام دی اف خام یکی از انواع تخته های فیبر می باشد که به روش خشک تولید می شود و پس از تولید برای زیبایی و دوام آن را روکش می کنند. از جمله رایج ترین نوع روکش برای ام دی اف خام روکش ملامینه می باشد. از خصوصیات ام دی اف خام می توان به سطوح صاف و متراکم، قابلیت ماشین خوری و ابزار زنی، قابلیت شکل پذیری، انجام روسازی های گوناگون مثل روکش های چوبی و غیره چوبی، رنگ آمیزی، قیمت مناسب، زیبایی ظاهری وغیره.از کاربرد های ام دی اف استفاده در ساخت مبلمان، ساخت آرک ها و ستون های داخل ساختمان، پارتیشن بندی، در کفش سازی، اسباب بازی و غیره می باشد.

مزایای MDF خام :

 • قابلیت شکل پذیری و لبه های صاف
 • محکمتر و سبک تر بودن از چوبهای رشته ای
 • سطوح صاف و متراکم
 • ظاهری زیبایی ، طبیعت ملایم و ظریف و حالات شبیه به چوب

مشخصات فنیMDF خام :

ابعاد ام‌دی‌اف خام به‌طور معمول عبارتند از (ابعاد به میلی‌متر است):

 • ۴۱۰۰×۱۸۳۰
 • ۳۶۶۰×۱۸۳۰
 • ۲۴۴۰×۱۸۳۰
 • ۲۴۴۰×۱۲۲۰

مزایای ورقهای MDF :

1 – تنوع محصول در طرح روکش، نوع ، ضخامت، چگالی و تراکم ذرات
2 – قابلیت برش، سمباده کاری، ماشین کاری
3– روی آنها کاملا صاف بوده و هم براق و هم مات دارد
4 – هیچ گونه گره ای همانند چوب بر روی آن نیست
5 – قیمت ارزانتر نسبت به چوب
6 – مقاوم در برابر قارچ و حشرات
7 – قابل اتصال راحت بوسیله چسب چوب
8 – نسبت به نئوپان مقاوم تر است
9 – در برابر رطوبت و خش مقاوم است
کابینت MDF

معایب ورقهای MDF :

– در صورت خراشیدن رویه و نفوذ آب به سرعت خراب می‌شوند.
– بعضی از انواع به حرارت و گرما حساس هستند.
– دارای بافت نرم است که دلیل سهولت ابزار زدن آن نیز می‌باشد. ولی همین نرمی باعث می‌شود که مثلاً پیچ‌ها با چند بار باز و بسته شدن هرز و لق شوند مگر اینگه محل پیچ را تغییر دهیم.
– به دلیل وجود فرمالدئید در رزین آن برای سلامتی خطرناک است. هرچند مقدار فرمالدئید به کار رفته در ساخت MDF به اندازه‌ای نیست که باعت نگرانی زیاد شود. اما بخار شدن فرمالدئید به کار رفته در آن می‌تواند هوای خانه را آلوده کرده و به‌خصوص برای کودکان نیز مضر می‌باشد.

 کاربردهای متنوع MDF شده، عبارتند از:

•    خصوصیات فیزیکی و مکانیکی بالا
•    دامنهٔ وسیع دانسیته (چگالی = وزن مخصوص)، ضخامت و ابعاد ام‌دی‌اف قابل تولید
•    قابلیت ابزارخوری، ماشین‌کاری و سنباده‌زنی
•    سطوح صاف و متراکم
•    قابلیت شکل‌پذیری و لبه‌های صاف
•    عدم وجود معایب چوب
•    پروفیل دانسیتهٔ یکنواخت و همگن
•    قابلیت انجام روسازی‌های مختلف همچون انواع روکشی‌های چوبی و غیرچوبی، رنگ‌آمیزی و غیره
•    پایداری ابعاد و مقاومت در برابر فشرده شدن
•    زیبایی ظاهری، طبیعت ملایم و ظریف و حالات شبیه به چوب
•    قیمت مناسب
تولید انواع مختلف این محصول در جهان دامنهٔ کاربرد آن را بسیار وسیع کرده‌است. امروزه می‌توان تخته فیبرهای نیمه‌سنگین ام‌دی‌اف بسیار متنوعی ازجمله تخته‌های سه‌لایه یا یکنواخت و همگن، تخته‌های نازک و ضخیم در ابعاد مختلف، تخته‌هایی با فرم آلدئید، کم‌فرم آلدئید یا بدون فرم آلدئید، تخته‌های تبدیل به سایز شده، روکش‌شده، لبه‌چسبانده، نقش‌برجسته، قالب‌گیری‌شده، ابزارخورده، پروفیل‌شده، با دانسیته‌های بسیار متنوع (کم یا زیاد)، مقاوم در برابر رطوبت، آب، آتش، قارچ، حشره و… را در بازارهای جهانی یافت.

هایگلاس چیست؟

نوعی MDF با روکش نوعی پلاستیک به نام پلکسی گلاس است.

پلکسی گلاس همانند شیشه شفاف است. جنس این پلکسی گلاس از نوعی پلی کربنات است که ظاهر شبیه به شیشه دارد اما نسبت به شیشه سبکتر و محکمتر می باشد. اکثر تخته های هایگلاس  یک رو بوده که یک سمت آن را با لایه محافظ مانند سلفون پوشانده شده و سمت دیگر ظاهری سفید  از جنس ملامین و کاغذ است.

این جنس از کابینت‌ها را می‌توان گونه‌ای متفاوت از ‌ام‌دی‌اف‌ها دانست. این نوع از کابینت‌ها بسیار شیک و زیبا هستند، سطح براق آن‌ها می‌تواند چشم هر کسی را به خودش خیره کند و البته تنوع رنگی بالای آن‌ها نیز از ویژگی‌هایی است که باید به آن اضافه کرد. سهولت در تمیزکاری نیز از دیگر مواردی است که باعث می‌شود این کابینت‌ها خواهان زیادی داشته باشد.

هایگلاس چیست؟

پس بخاطر تنوع زیاد طرح و بافت می‌تواند مورد حسن انتخاب و محبوبیت مشتریان قرار بگیرد. نظافت‌ هایگلاس نیز بسیار آسان است زیرا UV سطحی صیقلی را ایجاد می‌کند و کافیست با یک دستمال نم‌دار تمام لکه‌ها، چربی‌ها و خاک را از آن زدود و نیازی به صرف زمان و انرژی اضافه برای نظافت آن نیست.

تخته‌های ‌هایگلاس معمولا دارای یک رو می‌باشند که توسط یک لایه سلفون محافظت شده و نمای طرف دیگر سفید ساده از ملامینه و یا کاغذ است. ابعاد مورد استفاده ‌هایگلاس برای کابینت کاران 122*280 سانتیمتر به ضخامت 16 میلیمتر می‌باشد.

در خرید این تخته‌ها باید بسیار دقت داشت تا نوع مرغوب آن را تهیه کرد چرا که اگر روکش UV خوبی نداشته باشند، در هنگام برش شروع به پریدگی لبه‌ها می‌کند. معمولا نوع مرغوب آن دارای پشت ملامینه سفید است و برای هر برگ بسته بندی مجزا در نظر گرفته می‌شود، تا هنگامیکه در پالت بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند آسیب نبیند.

معمولا هایگلاس های با کیفیت دارای پشته ملامین سفید رنگ هستند و هر یک از تخته ها را به صورت جدا گانه بسته بندی می کنند تا آسیبی بهسان نرسد.

هرچه جنس هایگلاس بهتر باشد ماندگاری کابینت ها نیز بیشتر خواهد بود. کیفیت مغزه MDF، جنس روکش هایگلاس، دستگاه پرس و نوع چسب مصرف شده به طور مستقیم بر کیفیت MDF هایگلاس تاثیر دارد.

فروشگاه

سبد خرید

بستن
نوار کناری رفته به بالا